• 5z.jpg

Co należy wiedzieć przed ułożeniem parkietu?

Parkiety, czyli lite deszczułki posadzkowe, produkowane z fryzów różnych gatunków drewna liściastego, przede wszystkim z buka, brzozy, dębu oraz jesionu, to rozwiązanie, które będzie nas nieco kosztować, ale taki wydatek zdecydowanie się opłaca. Wszystkie drewniane podłogi nie tylko prezentują się nadzwyczaj efektownie, ale i zapewniają wnętrzom wyjątkowy, nastrojowy klimat, gwarantują świetną izolację cieplną i akustyczną, a przy tym dostarczają przyjemności z chodzenia po takiej właśnie podłodze. Zanim jednak położymy na naszej podłodze parkiet, warto poznać kilka istotnych szczegółów na ten temat.

Wybieramy rodzaj parkietu

Każdy parkiet to gwarancja pięknej, efektownie prezentującej się podłogi, która nigdy nie wyjdzie z mody. Podłogi drewniane to po prostu już klasyka, którą możemy jednak zaaranżować w pełni dowolny, nawet bardzo nowoczesny sposób. Spośród czego możemy wybierać?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są parkiety tradycyjne - wytrzymałe, sprawdzające się na każdym podłożu, najgrubsze (najczęściej 22 mm), mające do pióra-wpustu aż 11 mm. Można je swobodnie, wielokrotnie szlifować i odnawiać. Inne rozwiązanie to parkiety lamelowe. Tego rodzaju parkiety są o wiele cieńsze (grubość 10 –14 mm), krótsze i węższe niż parkiety tradycyjne. Układa się je na styk. Jeszcze cieńsze, jednak zdecydowanie najbardziej efektowne są parkiety mozaikowe. Tego rodzaju parkiet ułożymy najszybciej i najłatwiej, bo do podłoża przykleja się całe arkusze mozaiki, a nie pojedyncze elementy. Dodatkowy efekt zapewniają tutaj wzory, tradycyjne lub wymyślne, zawsze jednak pięknie się prezentujące.

Gdzie możemy ułożyć parkiet?

Parkiety, ze względu na swoje właściwości oraz wysoką odporność i wytrzymałość, sprawdzają się zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej, czyli intensywnie użytkowanej. Niezależnie jednak od wybranego miejsca dla tego rodzaju drewnianej podłogi, warto pamiętać, że:

  • kupionych deszczułek nie należy od razu układać. Materiał na naszą podłogę, rozpakowany wcześniej z folii, powinien poczekać około 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będzie układany;
  • parkiet nie powinien być montowany w pomieszczeniu zbyt zimnym (optymalna temperatura to tutaj 18–22°C);
  • parkiet nie powinien także być montowany w pomieszczeniu zbyt suchym (optymalna wilgotność to w tym przypadku 45–65%);
  • wilgotność betonowego podłoża także powinna spełniać określone wymagania, optymalnie wynosząc do 2%;
  • idealna wilgotność samych klepek parkietowych to 9%.

Sposoby układania parkietu

W układaniu parkietu mamy do dyspozycji kilka możliwości. Najczęstszym rozwiązaniem - wzorem są:

  • jodełka (pojedyncza, podwójna, potrójna),
  • szachownica,
  • cegiełka.

Układając parkiet, korzystamy zawsze z założonego wzoru, jednak wcale nie musimy ograniczać się do tych wymienionych powyżej. Możliwości jest znacznie więcej. Jeśli chcemy bardziej oryginalnej podłogi - nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką mieć. Wystarczy połączyć ze sobą różne gatunki i kolory drewna oraz wzory, a na naszej podłodze powstanie efektowny, barwny, drewniany dywan.

Parkiet mocuje się do podłoża za pomocą odpowiedniego kleju, łącząc klepki na styk (parkiet lamelowy) albo na pióro i wpust (parkiet tradycyjny). Wymiary elementów parkietu mogą być różne, najczęściej mieszczą się jednak w przedziałach:

  • 15 – 22 mm  - grubość,
  • 200 – 500 mm - długość,
  • 30 – 100 mm - szerokość.

Układamy parkiet - kluczowe zasady

Jeśli chcemy położyć parkiet, warto sięgnąć po pomoc fachowców. Doświadczona ekipa wykona naszą podłogę szybko, sprawnie i poprawnie. Zawsze jednak, przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o kilku ważnych zasadach w montowaniu parkietów.

  1. Przed położeniem parkietu sprawdzamy wilgotność podłoża betonowego (optymalnie do 2%).
  2. Jeśli jest taka potrzeba, wyrównujemy podłoże (za pomocą masy samopoziomującej).
  3. Przed położeniem parkietu należy także odkurzyć i zagruntować powierzchnię podłoża.
  4. Umożliwiamy aklimatyzację drewna - deszczułki parkietowe rozpakowujemy i pozostawiamy na 48 godzin w pomieszczeniu, w którym parkiet będzie montowany.
  5. Parkiet zawsze przyklejamy do podkładu na całej jego powierzchni, dociskając dokładnie klepki do podkładu.
  6. Istotne jest, aby pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości ok.10 mm na całym obwodzie parkietu.
  7. Po zakończeniu montażu usuwamy kliny i pozostawiamy podłogę na 7 do 14 dni w celu ustabilizowania się naprężeń powstałych w czasie montażu.
  8. Po upływie 14 dni od wykonanego montażu szlifujemy naszą podłogę, a następnie całą powierzchnię parkietu fugujemy szpachlówką do szczelin i wykonujemy ponowny szlif.
  9. Zamontowany parkiet należy polakierować lub nasączyć olejem. Lakier to dodatkowa warstwa na powierzchni parkietu. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a parkiet jest w takim przypadku łatwiejszy w pielęgnacji. Natomiast olej nie tworzy dodatkowej powłoki na parkiecie, gdyż wnika w drewno. W ten sposób je impregnuje i konserwuje.

 

Sprawdź również inne artykuły:

Copyright © 2019 P.H. DREXPOL Wiesław Zuch. Wszelkie prawa zastrzeżone.