• 5z.jpg

Jaka podłoga do łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, które zwykle kojarzy się ze sterylnym chłodem kafelków, urządzeń ceramicznych i metalowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stało się ono przytulnym i optycznie ciepłym wnętrzem. Szeroka gama rodzimych gatunków drewna oraz większa w ostatnich latach popularność gatunków egzotycznych pozwala na duże możliwości aranżacyjne i zastosowanie drewna na podłodze, ścianie a także obudowach wanien czy umywalek. Charakterystyczną cechą większości gatunków tego drewna jest zawartość dużej ilości olejków eterycznych, substancji oleistych i barwników, dzięki czemu mają podwyższoną odporność na destrukcję. Posiadają też niski współczynnik skurczu, dlatego dobrze sprawdzą się również w łazience. Dlaczego warto zdecydować się na drewno w tym pomieszczeniu? Odpowiadamy.

Łazienka

Panele drewniane zamiast podłogi kafelkowej w łazience

Podłogi kafelkowe coraz chętniej są wypierane przez drewnianą podłogę łazienkową. Dawniej stawiano wyłącznie na praktyczność, dzisiaj coraz częściej zwraca się uwagę także na estetykę. Tradycyjną podłogę kafelkową czyści się szybciej i łatwiej, a do tego nie trzeba jej regularnie impregnować. Czasy kafelek jednak powoli mijają. Dzieje się tak ze względu na szeroką dostępność różnego rodzaju drewna (krajowego i egzotycznego), które ma odpowiednie właściwości pozwalające stosować je w łazienkach.

Zalety drewnianej podłogi łazienkowej

Drewniana podłoga sprawia, że całe pomieszczenie staje się lekkie. Jest szczególnie polecana w sytuacji, gdy w łazience ma się dodatkowo pojawić ceramika, marmur lub inne kamienne wykończenie. W tym przypadku podłoga kafelkowa lub kamienna sprawiłaby, że całość byłaby ciężka i przytłaczająca, a wizyty w łazience nie byłyby przyjemnością. Ponadto drewniana podłoga wnosi do pomieszczenia ciepło i przytulność. Wszystko za sprawą różnorodnych kolorów oraz naturalnych wzorów. Dodatkowo podłogi drewniane są bardzo uniwersalne. Sprawdzą się w łazienkach zarówno o małej, jak i dużej powierzchni. Pasują do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym i wielu innych. Dzięki temu, że podłoga drewniana jest niezwykle plastyczna, polecana jest do łazienek o niestandardowym kształcie. Poza tym bardzo łatwo utrzymać ją w czystości, a pielęgnacja nie jest kłopotliwa ani czasochłonna. Drewno właściwie zabezpieczone, najczęściej poprzez olejowanie, dobrze radzi sobie w tym wilgotnym i ciepłym środowisku. Sposób konserwacji i pielęgnacji zależy od gatunku drewna i rodzaju powłoki wykończeniowej.

Zastosowanie i charakterystyka poszczególnych rodzajów drewnianej podłogi

Dobór podłogi drewnianej powinien być dostosowany do warunków, jakie panują w łazience. Należy określić stan wilgotności posadzki. To bardzo ważne, ponieważ podłoga drewniana jest klejona bezpośrednio do niej. Kolejnym czynnikiem jest zawartość pary wodnej w pomieszczeniu. Należy także uwzględnić, czy w łazience znajduje się ogrzewanie tradycyjne, czy podłogowe. To drugie wymaga chociażby użycia specjalnie przystosowanego w tym celu kleju. Mimo wszystko szeroka oferta pozwoli każdemu znaleźć wymarzoną podłogę drewnianą do łazienki. By cieszyć się piękną podłogą przez długie lata, wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj drewna i zadbać o jego prawidłową impregnację. Jakie gatunki drewna najlepiej sprawdzą się w łazience?

łazienka

Merbau

Drewno merbau pochodzi z Azji południowo-wschodniej. Jest bardzo twarde (5 w skali Brinella), dzięki czemu odporne na wszelkiego rodzaju wgniecenia. Dodatkowo jest to materiał odporny na wilgoć i grzyby. Merbau sprawdzi się do łazienki, w której dominują eleganckie kolory, ponieważ jest to drewno stosunkowo ciemne. Najczęściej występuje w odcieniach żółto-brązowych lub czerwono-brązowych.

Teak

Łazienka, w której jest podłoga z drewna teak, zawsze będzie się pięknie prezentować. Wszystko za sprawą dostępności wielu kolorów tego drewna (żółty, czerwony, brązowy) oraz dzięki temu, że starzejące się drewno zmienia swój kolor na ciemnobrązowy. Podłoga tekowa zawiera znaczną ilość olejków eterycznych i kwasu krzemowego, za sprawą czego jest chroniona przed wnikaniem w głąb wilgoci i zanieczyszczeń. Dodatkowo jest odporna na grzyby i insekty. Drewno teak jest także bardzo twarde i ciężkie.

Dąb

Jeżeli zależy nam na rodzimych gatunkach drzew, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drewna dębowego. Jest to materiał trwały, wytrzymały, odporny na uszkodzenia i dużą wagę elementów wyposażenia łazienki (np. wannę, pralkę, suszarkę, etc.). Chociaż jest to drewno jasne, to występuje w bardzo wielu odcieniach, dzięki czemu sprawdzi się w każdej łazience niezależnie od zastosowanych kolorów. Dębowa podłoga jest odporna na zmianę temperatur, dzięki czemu z powodzeniem można ją kłaść na ogrzewanie podłogowe.

Modrzew

Drewno modrzewiowe jest najtwardszym gatunkiem drewna, które pochodzi z lasów iglastych. Jest odporne na uszkodzenia czy wgniecenia. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdza się w wilgotnych przestrzeniach. Podłoga modrzewiowa ma piękne, wyraźne usłojenie i występuje w jasnych odcieniach.

Jak dbać o podłogę drewnianą w łazienkach?

O podłogi łazienkowe wykonane z drewna należy odpowiednio dbać, aby zachowały swój piękny wygląd i właściwości. Należy pamiętać, aby wszelkie ślady wody wycierać od razu, a nie zostawiać do samoistnego wyschnięcia. Ponadto podłogę drewnianą należy myć wilgotnym, a nie mokrym mopem, który pozostawia krople wody. Do czyszczenia należy używać odpowiednich płynów do drewnianych podłóg. Łazienka z drewnianą podłogą wymaga ponadto regularnej impregnacji. Podłogę drewnianą można lakierować lub olejować. Lakier tworzy na drewnie dodatkową warstwę, która chroni przed wnikaniem wody, a tym samym przed rozwojem pleśni i grzybów. Olejowanie podłogi sprawia, że wygląda ona bardzo naturalnie i pięknie się starzeje, a dodatkowo jest odporna na wodę i wilgoć. Olej wnika w strukturę drewna i je odżywia, a nie tworzy dodatkowej warstwy, dlatego jest bezpieczniejszy niż lakier. Olejowanie jest też szczególnie polecane do podłóg z drewna egzotycznego.

Sprawdź również inne artykuły:

Copyright © 2019 P.H. DREXPOL Wiesław Zuch. Wszelkie prawa zastrzeżone.