• 5z.jpg

Podłoga w salonie - jaką wybrać?

Urządzenie salonu, jako jednego z najczęściej używanych pomieszczeń w domu lub w mieszkaniu, może okazać się bardzo problematyczne. Zależy nam, aby cały wystrój był estetyczny i spójny, z dbałością wybieramy meble, a później dodatki i akcesoria. Jednak o pewnych rzeczach należy pomyśleć dużo wcześniej. Podłoga do salonu to bardzo ważny - wręcz jeden z najważniejszych - element wystroju. Nadaje wnętrzu charakter i przykuwa wzrok na samym wejściu. Wystrój wnetrza mówi wszystko o Twoich emocjach. To połączenie materiału, kolorów i mebli – akcesoriów, tworzy atmosferę domu. Co więcej, podłogi nie wymienia się często, więc zwykle towarzyszy nam przez długie lata. Jej zakup musi być więc bardzo dobrze przemyślany. Jaka powinna być podłoga do salonu?

Podłoga do salonu – jaką wybrać?

Oczywistym wyborem jest podłoga drewniana lita lub warstwowa, o różnych rodzajach wykończenia i obróbki powierzchni, głównie z drewna twardego lub średnio twardego.

Najczęściej spotykany jest dąb - drewno twarde i stabilne, przy zmieniających się parametrach wilgotnościowych w domu czy mieszkaniu w czasie sezonu grzewczego i poza nim. Powierzchnia podłóg drewnianych jest zabezpieczona ekologicznymi i wytrzymałymi lakierami, olejami lub olejowoskami.Wykończona podłoga może być szlifowana na gładko, szczotkowana, ryflowana, przecierana itp. Nowoczesna technologia pozwala na wydobycie z naturalnego drewna całego piękna kolorystyki i struktury, zarazem zwiększając w znacznym stopniu walory użytkowe i wytrzymałościowe podłóg. Inną propozycją są podłogi winylowe, korkowe, polimerowe czy laminowane. Ich konstrukcja to głównie płyta nośna HDF o dużej gęstości, a warstwa użytkowa to materiały użyte w zależności od rodzaju podłogi. Głównie podłogi laminowane i winylowe mają określone parametry wytrzymałościowe w zależności od rodzaju pomieszczeń, intensywności i warunków użytkowania.

Rodzaj ogrzewania

W przypadku egrzewania konwencjonalnego możemy montować każdy rodzaj podłogi. Ogrzewanie podłogowe wymaga montażu podłogi specjalnie do tego przeznaczonej. Nie każdy parkiet czy panele podłogowe są do tego przystosowane, dlatego należy o tym pamiętać, wybierając określony typ podłogi. Informacja od producenta o tym, czy dana podłoga jest odpowiednia do ogrzewania podłogowego, powinna być umieszczona na opakowaniu. Idealnym przykładem podłóg wykonanych z drewna, które przystosowane są do ułożenia na wodnym ogrzewaniu podłogowym, są nasze podłogi drewniane: Haro, Kahrs, Ter Hurne, które charakteryzują się niskim oporem cieplnym.

Dopasowanie do wnętrza

Oprócz dobrej trwałości czy przeznaczenia do ogrzewania podłogowego, podłoga w salonie powinna być spójna z całym wnętrzem i nadawać mu wyjątkowego charakteru. Taki efekt z pewnością można uzyskać, decydując się na parkiet, który swoją naturalnością podkreśli każdy wystrój. Podłoga z naturalnego drewna jest uniwersalna, ponadczasowa i odporna na chwilowe, przemijające mody i trendy. Sprawdza się też w większości aranżacji, dzięki czemu możemy dowolnie zmieniać wystrój salonu, bez wymiany podłogi.

Łatwość pielęgnacji

Podstawą pięknego wyglądu podłóg drewnianych i paneli podłogowych jest ich regularne czyszczenie - odkurzanie i mycie. Do mycia warto używać odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Utrzymanie w czystości parkietu czy paneli laminowanych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga dużego nakładu pracy.

Konserwacja

Konserwacja podłóg drewnianych uzależniona jest od sposobu ich wykończenia. Parkiet może być lakierowany lub olejowany. Drewniane podłogi lakierowane ze względu na wytrzymałą warstwę ochronną, rzadko ulegają miejscowym uszkodzeniom czy zniszczeniom. Jednak w przypadku dużego zużycia można podłogę cyklinować i poddać obróbce ponownego wykończenia lakierem lub olejem. Podłogi olejowane w zależności od eksploatacji należy konserwować poprzez aplikację olejem pielęgnacyjnym co rok lub co dwa lata. Zaletą drewnianych podłóg olejowanych jest możliwość miejscowego naprawienia w przypadku zniszczenia. Uszkodzony fragment wystarczy zeszlifować, a następnie nałożyć na to miejsce odpowiednią warstwę oleju.

Nowoczesne podłogi w salonie - czym się charakteryzują?

Nowoczesne podłogi w salonie charakteryzują się pięknym, naturalnym, ciepłym wyglądem. W nowoczesnych wnętrzach popularne są podłogi drewniane z olejowym wykończeniem. Olej podkreśla ich naturalny kolor, wygląd i strukturę, uwidacznia niepowtarzalne słoje, które przyciągają wzrok. Drewno to materiał ponadczasowy, który nigdy nie wychodzi z mody i zawsze pięknie się prezentuje niezależnie od stylu wykończenia wnętrza.

Podłoga w salonie - jasna czy ciemna?

Zarówno jasna, jak i ciemna podłoga mają swoje plusy i minusy. Jasna podłoga w salonie to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Jasne kolory optycznie powiększają, dzięki czemu mały salon z jasną podłogą będzie się wydawał bardziej przestronny. Dodatkową zaletą jasnej podłogi jest fakt, że idealnie się komponuje z całym wnętrzem. Nie jest wyrazista, co pozwala wyeksponować dodatki i akcesoria. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym lub rustykalnym, czyli wnętrzach lekkich, stonowanych. Ciemna podłoga to rozwiązanie polecane do przestronnych, dużych salonów. Ciemne, modne odcienie prezentują się niezwykle gustownie, dzięki czemu idealnym wykończeniem wnętrza będzie zastosowanie eleganckich akcesoriów np. z kamienia lub metalu. Zaletą ciemnej podłogi jest to, że pasuje ona do wielu różnych aranżacji i stylów wystroju.

 

Sprawdź również inne artykuły:

Copyright © 2019 P.H. DREXPOL Wiesław Zuch. Wszelkie prawa zastrzeżone.