• Kahrs - Dąb Nouveau Charcoal

 • Kahrs - Modrzew Dunes

 • Kahrs - Dąb Ulf

 • Kahrs - Dąb Olof

 • Kahrs - Dąb Albus

 • Kahrs - Dąb Romanov

 • Kahrs - Dąb Cornwall

 • Kahrs - Dąb Indossati

 • Kahrs - Dąb Grande Maison

 • Kahrs - Jesion Baccarat

 • Kahrs - Orzech Philadelphia

 • Kahrs - Jesion Sandvig

 • Kahrs - Jesion Black Silver

Wtorek, 25 październik 2016 21:03

Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dobre ogrzewanie podłogowe (elektryczne lub wodne) to doskonałe rozwiązanie; wraz z drewnianą podłogą gwarantuje ono najwyższy komfort użytkowania pomieszczenia.  

Jakie podłogi na ogrzewnie podłogowe wybrać aby zminimalizować straty ciepła oraz zagwarantować stabilność tak kapryśnego materiału jakim jest drewno? 

Najlepszy wybór to wielowarstwowy parkiet Kahrs grubości 15 mm (0,141 m2 K/W) lub Kahrs Linnea grubości 7mm (0,08 m2 K/W) z systemem Woodloc. Taki wybór zmniejsza ryzyko pękania. Parkiet Kahrs można układać na ogrzewaniu podłogowym, które musi rozprowadzać ciepło równomiernie na całym obszarze. Temperatura powierzchni podłogi nie może przekraczać 27°C - także w pobliżu rur, kaloryferów, pod dywanami itp. Wielowarstwowe podłogi z Buku i Twardego klonu rozszerzają się i kurczą silniej niż podłogi z innych gatunków drewna. Ogrzewanie podłogowe powoduje szybsze wysychanie drewna, co prowadzi do dodatkowego kurczenia się desek. W okresie zimowym, gdy wilgotność względna powietrza jest na bardzo niskim poziomie można spodziewać się powstawania niewielkich szczelin pomiędzy deskami spowodowanych przesuszeniem warstwy wierzchniej. Jest to zjawisko normalne spowodowane właściwościami drewna. Aby temu zapobiec należy w tym czasie zapewnić odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Nigdy nie należy dopuścić do spadku wilgotności powietrza poniżej 30%, gdyż w takim przypadku następuje gwałtowne przesuszanie drewna i może dojść do trwałych uszkodzeń powierzchni podłogi. Układając podłogę na ogrzewaniu podłogowym, należy liczyć się z dwukrotnie większymi zmianami wymiarów elementów drewnianych w cyklu lato-zima niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania tradycyjnego. W kolejnych okresach grzewczych podłogę należy rozgrzewać stopniowo. Nie można z dnia na dzień włączyć maksymalnie ogrzewania gdyż może to spowodować uszkodzenie powierzchni podłogi.

WYMAGANIA

 1. Przed rozpoczęciem montażu podłogi posadzka z ogrzewaniem podłogowym musi przejść proces wygrzewania w celu usunięcia śladowych resztek wilgoci. Procedurę wygrzewania powinien dostarczyć montażysta ogrzewania podłogowego. Jeżeli tego nie zrobi, posadzkę należy wygrzać samemu zwiększając stopniowo przez kilka dni temperaturę, a następnie ją zmniejszając. Proces taki należy powtórzyć. W momencie rozpoczęcia montażu wilgotność posadzki nie może przekroczyć 1,8%CM (0,3%CM w przypadku posadzki anhydrytowej). Większa wilgotność może być po włączeniu ogrzewania niszczycielska dla parkietu, ponieważ w podkładach ogrzewanych na skutek wydobywającego się ciepła rośnie ciśnienie, a wilgoć przenika od elementów grzewczych ku powierzchni podkładu.
 2. Konstrukcja podłogi musi posiadać warstwę dystrybucji ciepła, zapewniającą równomierną temperaturę na całej powierzchni i pozwalającą uniknąć lokalnego przegrzewania elementów.
 3. Ogrzewana musi być cała podłoga. W przypadku występowania w posadzce powierzchni nie ogrzewanych należy bezwzględnie oddzielić te powierzchnie i zastosować szczeliny dylatacyjne w podłodze w miejscach połączenia powierzchni grzanej od nieogrzewanej.
 4. Pokrycie podłogi musi dobrze przewodzić ciepło. Należy stosować cienkie dywany i inne maty, które pozwolą na swobodne przepuszczanie ciepła.
 5. Musi istnieć możliwość bardzo dokładnego kontrolowania i regulowania temperatury powierzchni.
 6. Temperatura powierzchni gotowej podłogi nie może w żadnym wypadku przekraczać 27°C - również pod meblami, chodnikami itp. Pod warunkiem, że dywany nie są zbyt grube i nie ma ich zbyt wiele, racjonalna temperatura dla odsłoniętych części podłóg to 23°C, co daje temperaturę pomieszczenia około 21°C. Oczywiście zakłada się, że pomieszczenie spełnia zwykłe wymogi dla ogrzewania i typowe normy dla izolacji, szczelności, powierzchni okien itp.
 7. Konstrukcja podłoża musi posiadać przegrodę paroszczelną, znajdującą się możliwie najbliżej drewnianej podłogi. W przypadku montażu podłogi jako pływająca należy bezwzględnie zastosować folię paroizolacyjną. Bezpośrednio pod drewnianą podłogą nie mogą istnieć przestrzenie powietrzne, gdyż mogłoby to spowodować wysychanie drewna.

MONTAŻ

 • Temperatura podczas montażu powinna wynosić co najmniej 18°C. Dotyczy to desek, podłoża i pomieszczenia. Wilgotność względna powietrza powinna wynosić 45-60% przed montażem, w trakcie i po jego zakończeniu.
 • Jako warstwę pośrednią najlepiej zastosować specjalny papierowy podkład, ponieważ pianka polietylenowa słabiej przewodzi ciepło.
 • Aby podłoga jeszcze bardziej oddawała ciepło do otoczenia należy ją trwale przykleić do podłoża za pomocą odpowiedniego kleju

Pamiętaj, że podłoga montowana na ogrzewaniu podłogowym jest bardziej narażona na działanie wilgoci niż układana na zwykłym podłożu z powodu większej różnicy wilgotności w najbardziej suchym i najbardziej wilgotnym stanie.

Czytany 3360 razy
Więcej w tej kategorii: Najczęsciej zadawane pytania »

O nas

Głównym celem firmy zawsze było i jest zaoferowanie klientowi produktu w najwyższej jakości i akceptowalnej cenie. Ten kierunek działania pozwala na rozwój firmy, a tym samym intensyfikację działań na rzecz zadowolenia naszego klienta.Nasz bilans to ponad 600 000 m2 sprzedanych podłóg, dziesiątki ton lakierów, olejów i klejów. Nasze podłogi goszczą w tysiącach domów i mieszkań. Ponad 25 tys.- mamy nadzieję zadowolonych klientów - to powód do dumy!

czytaj więcej...

 

 

Kontakt

 • BĘDZIN ul. Orkana 2
  (32) 763 28 30
  504 074 277

 

 • KATOWICE ul. Roździeńskiego 191 (HOME CONCEPT) box 13
  (32) 256 82 88, 728 839 423

 

Podłogi drewniane

Drewno to naturalny i przyjazny materiał od wieków używany do wykańczania wnętrz mieszkalnych. W dobie szybkiego rozwoju techniki oferujemy Państwu podłogi drewniane w 100% naturalne, które dzięki zaawansowanej technologii zyskały niesamowitą stabilność i łatwość montażu.

Podłogi

Zwolennicy litych konstrukcji znajdą w naszych salonach zarówno podłogi gotowe (olejowane lub lakierowane) jak również podłogi surowe (do wykończenia we własnym zakresie).

Parkiety

Dla tych z Państwa których interesują tradycyjne parkiety przygotowaliśmy również atrakcyjną ofertę. Do wyboru pozostają parkiety z gatunków zarówno europejskich jak i egzotycznych, w szerokiej gamie selekcji i rozmiarów.
Jesteś tutaj:
Home / Poradnik / Podłogi na ogrzewanie podłogowe