• Kahrs - Dąb Nouveau Charcoal

 • Kahrs - Modrzew Dunes

 • Kahrs - Dąb Ulf

 • Kahrs - Dąb Olof

 • Kahrs - Dąb Albus

 • Kahrs - Dąb Romanov

 • Kahrs - Dąb Cornwall

 • Kahrs - Dąb Indossati

 • Kahrs - Dąb Grande Maison

 • Kahrs - Jesion Baccarat

 • Kahrs - Orzech Philadelphia

 • Kahrs - Jesion Sandvig

 • Kahrs - Jesion Black Silver

Wtorek, 25 październik 2016 21:03

Podłogi na ogrzewanie podłogowe - Czy Panele Nadają się?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Ogrzewanie podłogowe (elektryczne lub wodne) to doskonałe rozwiązanie do domu. A wraz z drewnianą podłogą gwarantuje najwyższy komfort użytkowania pomieszczenia. Jednak pamiętajmy, że tego typu podgrzewana podłoga wymaga dedykowanych działań i produktów, zapewniających poza komfortem, także funkcjonalność oraz opłacalność całego rozwiązania. Jakie podłogi na ogrzewanie podłogowe wybrać, aby zminimalizować straty ciepła oraz zagwarantować stabilność tak kapryśnego materiału, jakim jest drewno?

Najlepszy wybór to wielowarstwowy parkiet Kahrs o grubości 15 mm (0,141 m 2 K/W) lub Kahrs Linnea o grubości 7 mm (0,08 m2 K/W) z systemem Woodloc. Dobrze sprawdzi się tutaj także deska barlinecka. Taki wybór to przede wszystkim mniejsze ryzyko pękania podłogi. Parkiet na ogrzewanie podłogowe Kahrs można układać na ogrzewaniu, które rozprowadza ciepło równomiernie na całym obszarze. Temperatura powierzchni podłogi na ogrzewanie podłogowe nie może przekraczać 27 °C - także w pobliżu rur, kaloryferów, pod dywanami itp.

Pamiętajmy, że wielowarstwowe podłogi z buku i twardego klonu rozszerzają się i kurczą silniej, niż podłogi z innych gatunków drewna. Ogrzewanie podłogowe powoduje także szybsze wysychanie drewna, co prowadzi do dodatkowego kurczenia się desek. Tego typu czynniki, nie tylko kryterium, jakim jest cena, powinny zostać również uwzględnione w wyborze rozwiązania na naszą podłogę.

PODŁOGA Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM W ZIMIE

W okresie zimowym wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach jest na bardzo niskim poziomie, możemy zatem spodziewać się powstawania niewielkich szczelin pomiędzy deskami naszej podłogi. Będzie to rezultat przesuszenia jej warstwy wierzchniej, co bezpośrednio wiąże się z naturalnymi właściwościami drewna. Aby zapobiec powstawaniu tego typu mikro szczelin, należy w okresie zimowym zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się podłogówka. W ten sposób zyskamy pewność optymalnej ochrony dla rozwiązania, jakim są panele na ogrzewanie podłogowe

KONTROLUJ WILGOTNOŚĆ

Podgrzewana drewniana podłoga wymaga określonych warunków. Dlatego nie możemy dopuścić do spadku wilgotności powietrza poniżej 30%. W takim przypadku następuje gwałtowne przesuszanie drewna i może dojść do trwałych uszkodzeń powierzchni podłogi. Układając podłogę na ogrzewaniu podłogowym, należy liczyć się z dwukrotnie większymi zmianami wymiarów elementów drewnianych w cyklu lato - zima, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania tradycyjnego. W kolejnych okresach grzewczych podłogę należy rozgrzewać stopniowo. Nie można zatem z dnia na dzień włączyć maksymalnie ogrzewania, gdyż może to spowodować uszkodzenie powierzchni podłogi. Takimi zaleceniami należy kierować się niezależnie od tego, jakie panele czy deski podłogowe do naszego ogrzewania podłogowego wybraliśmy (parkiet Kahrs, panele podłogowe, czy deska barlinecka)

PODŁOGA Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM – WYMAGANIA

O czym należy pamiętać i jakich zasad przestrzegać decydując się na podłogę z ogrzewaniem podłogowym? Podpowiadamy.

 • Przed rozpoczęciem montażu podłogi, posadzka z ogrzewaniem podłogowym, musi przejść proces wygrzewania w celu usunięcia śladowych resztek wilgoci. Procedurę wygrzewania powinien wykonać montażysta ogrzewania podłogowego. Jeżeli tego nie zrobi, posadzkę należy wygrzać samemu, zwiększając stopniowo przez kilka dni temperaturę, a następnie ją zmniejszając. Proces taki należy powtórzyć. W momencie rozpoczęcia montażu wilgotność posadzki nie może przekroczyć 1,8%CM (0,3%CM w przypadku posadzki anhydrytowej). Większa wilgotność może po włączeniu ogrzewania zniszczyć parkiet, ponieważ w podkładach ogrzewanych na skutek wydobywającego się ciepła, rośnie ciśnienie, a wilgoć przenika od elementów grzewczych ku powierzchni podkładu.
 • Konstrukcja podłogi musi posiadać warstwę dystrybucji ciepła, zapewniającą równomierną temperaturę na całej powierzchni i pozwalającą uniknąć lokalnego przegrzania elementów.
 • Ogrzewana musi być cała podłoga. W przypadku występowania w posadzce powierzchni nieogrzewanych należy bezwzględnie oddzielić te powierzchnie i zastosować szczeliny dylatacyjne w podłodze w miejscach połączenia powierzchni grzanej od nieogrzewanej.
 • Pokrycie podłogi musi dobrze przewodzić ciepło. Dlatego dywany na podłodze z ogrzewaniem podłogowym powinny być cienkie i umożliwiać swobodne przepuszczanie ciepła.
 • Pamiętajmy o konieczności dokładnego kontrolowania i regulowania temperatury powierzchni.
 • Temperatura powierzchni podłogi z ogrzewaniem podłogowym nie może przekraczać 27 °C - również pod meblami, dywanami, itp. Pod warunkiem, że dywany nie są zbyt grube i nie ma ich zbyt wiele, racjonalna temperatura dla odsłoniętych części podłóg to 23 °C, co daje temperaturę pomieszczenia około 21 °C. Oczywiście zakłada się, że pomieszczenie spełnia zwykłe wymogi dla ogrzewania i typowe normy dla izolacji, szczelności, powierzchni okien itp.
 • Konstrukcja podłoża musi posiadać przegrodę paroszczelną (możliwie najbliżej drewnianej podłogi). W przypadku montażu podłogi jako pływającej należy bezwzględnie zastosować folię paroizolacyjną. Bezpośrednio pod podłogą nie mogą istnieć przestrzenie powietrzne, gdyż może to powodować wysychanie drewna.

Montaż podłogi na ogrzewanie podłogowe 

 • Temperatura podczas montażu powinna wynosić min. 18 °C. Dotyczy to desek, podłogi i pomieszczenia. Wilgotność względna powietrza powinna wynosić 45-60% przed montażem, wpanel trakcie i po jego zakończeniu.
 • Jako warstwę pośrednią najlepiej zastosować specjalny papierowy podkład, ponieważ pianka polietylenowa słabiej przewodzi ciepło.
 • Aby podłoga jeszcze bardziej oddawała ciepło do otoczenia, należy ją trwale przykleić do podłoża za pomocą odpowiedniego kleju.

Pamiętaj, że podłoga montowana na ogrzewaniu podłogowym jest bardziej narażona na działanie wilgoci, niż układana na zwykłym podłożu. Najlepsi producenci podłóg na szczęście dostarczają nam tutaj wielu solidnych rozwiązań, które wyróżnia także przystępna cena.

Czytany 10067 razy Ostatnio zmieniany Środa, 19 grudzień 2018 13:06
Więcej w tej kategorii: Najczęsciej zadawane pytania »

O nas

Głównym celem firmy zawsze było i jest zaoferowanie klientowi produktu w najwyższej jakości i akceptowalnej cenie. Ten kierunek działania pozwala na rozwój firmy, a tym samym intensyfikację działań na rzecz zadowolenia naszego klienta.

czytaj więcej...

 

 

Kontakt

 • BĘDZIN ul. Orkana 2
  (32) 763 28 30
  504 074 277
  Czynne: pn.-pt. 09.00-17.00
  sob. 10.00-13.00
 
 • KATOWICE ul. Roździeńskiego 191 (HOME CONCEPT) box 13
  (32) 256 82 88, 728 839 423
  Czynne: pn.-sob. 10.00-19.00
  nd. 10.00-16.00

 

 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Jesteś tutaj: Home / Poradnik / Podłogi na ogrzewanie podłogowe